Jump to content

Universiteti Shën Klementi i Ohrit në Manastir

Coordinates: 41°01′55″N 21°18′53″E / 41.03194°N 21.31472°E / 41.03194; 21.31472
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Universiteti "Shën Klementi i Ohrit" – Manastir (maqedonisht: Универзитет "Св. Климент Охридски" - Битола, Univerzitet "Sv. Kliment Ohridski" është universiteti i dytë në Maqedoninë e Veriut, e i cili ndodhet në qytetin e Manastirit, me fakultete në Prilep, Ohër, Veles, Kërcovë dhe Shkup. Ai u themelua më 25 prill të vitit 1979, por emri "Shën Klementi i Ohrit" nuk është dhënë deri në fund të vitit 1994. Numri i studentëve të regjistruar kalon 15,000.

 • Fakulteti Ekonomik i Prilepit
 • Fakulteti Juridik – Manastir
 • Fakulteti i Shkencave Teknike – Manastir
 • Fakulteti për Turizëm dhe Hotelieri – Ohër
 • Shkolla e Lartë e Bujqësisë - Manastir
 • Akademia e Pedagogjisë - Manastir
 • Instituti i Duhanit – Prilep
 • Instituti i Hidrobiologjisë - Ohër

Institucionit në fjalë i janë bashkuar edhe:

 • Instituti i Kulturës së Vjetër Sllave – Prilep (1985)
 • Biblioteka Kombëtare dhe Universitare "Shën Klimenti i Ohrit" – (1980)
 • Qendra Studentore "Koco Racin" – Manastir (1981)
 • Shkolla e Lartë e Mjekësisë – Manastir (1988)
 • Akademia Policore – Shkup (2004)

12 institucione të arsimit të lartë (10 fakultete, 1 shkoll ë e lartë dhe 1 institut shkencor)

 • Fakulteti Ekonomik i Prilepit
 • Fakulteti i Shkencave Teknike – Manastir
 • Fakulteti i Shkencave Bioteknike
 • Fakulteti i Edukimit – Manastir
 • Fakulteti i Mjekësisë Veterinare – Manastir
 • Fakulteti i Teknologjisë Informative dhe Komunikimit – Manastir
 • Fakulteti i Turizmit dhe Mikpritjes – Ohër
 • Fakultetin e Sigurisë - Shkup
 • Fakulteti Juridik – Kërcov
 • Fakulteti i Teknologjisë dhe Shkencave Teknike – Veles

Njësitë shoqëruese

 • Instituti Hidro-Biologjike - Ohër
 • Instituti i Letërsisë së Vjetër Sllave
 • Biblioteka Kombëtare dhe Universitare "Shën Klimenti i Ohrit"
 • Konvikti i studentëve"Koco Racin" – Manastir

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 5 qershor 2016. Marrë më 28 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)

Koordinatat: 41°01'55"N 21°18'53"E / 41.03194°N 21.31472°D / 41.03194; 21.3147241°01′55″N 21°18′53″E / 41.03194°N 21.31472°E / 41.03194; 21.31472