Jump to content

Lista e universiteteve në Shqipëri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Lista e universiteteve)

Lista e universiteteve në Shqipëri, publike dhe private:

Universitetet shtetërore[1]

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tiranë :

Shkodër :

Gjirokastër :

Durrës :

Vlorë :

Elbasan :

Korçë :

Universitete private aktive[2]

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Universitete private të mbyllura[1]

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në gusht 2014, Ministria e Arsimit dhe Sportit mbylli 38 Institucione të Arsimit të Lartë për shkak të shkeljeve të kritereve ligjore.[3]

 • Akademia e Arteve, Shkodër
 • Akademia e Ndërtimit e Tiranës
 • Akademia e Studimeve te Aplikuara, Durrës
 • Akademia Pedagogjike, Tiranë
 • EPITECH ALBANIA
 • Institucioni Privat i Arsimit të Lartë "ISSAT"
 • IPAL "Shkolla e Lartë "ILLYRIA""
 • IPAL Shkolla e Lartë Amerikane e Tiranës
 • Kolegjet Profesionale, Private, Medicom
 • Kolegji Profesional i Sporteve, Fier
 • Kolegji Profesional Privat "New Generation"
 • Kolegji Profesional Privat Luigj Benussi
 • Kolegji Profesional Privat, Dentarium - AL
 • KP "ARGENT"
 • Shkolla e Lartë e Infermierisë
 • Shkolla e Lartë Private e Edukimit
 • SHLP Universiteti Planetar i Tiranës
 • SHLP Vitrina
 • ShLUJ "Justicia"
 • SHLUJ "Medikadent"
 • SHLUP Gjon Buzuku
 • SHLUP Justiniani I
 • SHLUP Shkolla e Lartë Europiane për Turizmin
 • SHLUP Shkolla e Lartë Ndërkombëtare e Tiranës
 • SHLUP Shkolla e Lartë Nëna Mbretëreshë, GeraldinëSHLUP Universiteti Elite
 • SHLUP Universiteti Kristal

Burim i të dhënave

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 1. ^ a b "Lista e Institucioneve të Arsimit të Lartë". www.ascal.al. Marrë më 2021-12-21.
 2. ^ "Institucione të Akredituara". www.ascal.al. Marrë më 2021-12-21.
 3. ^ "Tronditje në Arsimin e Lartë: mbyllen 38 Universitete, ja lista". Arkivuar nga origjinali më 29 maj 2016. Marrë më 20 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)