Falkenberg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Falkenberg
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Qarku Halland
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1832 km2
Popullsia 41.083 banorë
Dendësia 36.77 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 1382
Prefiksi +46 (346)
Faqja Zyrtare http://www.falkenberg.se/

Falkenberg është qytet në Halland dhe qyteti kryesor në komunën Falkenberg, e vendosur në prizë Ätrans në Kattegat. autostradë dhe hekurudhë E6/E20 linjë kalon në periferi të qytetit.

Falkenberg është një destinacion i popullarizuar turistik, kryesisht për shkak të mundësive të ambientit not, duke përfshirë në plazh Skrea. Pesë shkolla të mesme dhe dy shkolla të mesme (njëra private) janë në qytet. Qyteti i vjetër port me një ekonomi të larmishëm, me theks të veçantë në ushqim dhe inxhinieri industri të tilla si Arla Foods, Net, Carlsberg dhe Falkenberg Laxrökeri.

Së bashku dhe në veri-lindje të Ätran është një lagje të quajtur Fajans pas brickyard që ishte më parë atje. Emri është e theksuar me theks në rrokjen e parë.

Pak histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Falkenbergi filloi të hyjë në dritën e historisë në fund të Vitet 1200, ku ata ishin të shkruara të parë të dhënat ekzistojnë. Qyteti ishte ndoshta për të marrë përsipër si qendër lokale të pushtetit, pas një vend më parë në Stafsinge. Ajo ishte atëherë, si provinca të tjera danez i Halland. Nga vitet 1300 deri në Luftën e nordike Shtatë vjet 'ishte edhe qytetin e Nju-Falkenberg. Falkenberg Kalaja, nga slottslän ku Falkenberg sunduar, të shkatërruara nga trupat Engelbrekts në 1434 dhe nuk ishte duke u ndërtuar, i cili bëri të qarkut kështjellë u zhduk. priviligiebrevet i parë i njohur në qytet është nga 1558 qyteti u rrit deri në anën veriore të Ätran, por erdhi gjatë viteve 1900 që u përhap edhe në anën jugore të mëngë. Qyteti i përket juridiksionit Varberg.

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Deri 1931 ishte partia e drejtë e partisë më të madhe, Social Demokratët atëherë e mori dhe e kishte një shumicë pas 1938 deri në vitin 1966 me përjashtim të zgjedhjeve 1946 Edhe pas bashkimit komunale, qyteti ishte një bastion i Social Demokratëve. Të komunës, nga ana tjetër, me përjashtim të 1994-1998 sunduar nga borgjez, me Partinë e Qendrës, si partia kryesore.