Laholm

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Laholm
Qytet
noform
Tregu në Laholm
Vendndodhja
Laholm is located in Suedia
Laholm
Laholm
Vendndodhja e Laholm në Suedi

Koordinatat: 56°13′V 13°02′L / 56.217°V 13.033°L / 56.217; 13.033

Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Provinca Halland
Komuna Laholm
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 4.66 km2
Popullsia 6,150 banorë
Dendësia 1,320 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 312 00
Prefiksi 430
Faqja Zyrtare www.laholm.se

Laholm është qytet në provincën Halland, Suedi me 6,150 banorë në 2010.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Laholm është një nga qytetet më të vjetra në Suedi. Gjatë luftës mes Danimarkës dhe Suedisë, qyteti ishte djegur shumë herë. Në vitin 1645, kur Halland u bë pjesë e Suedisë, qyteti ka pasur 330 banorë.