Universiteti në Uppsala

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Uppsala University
Uppsala universitet
Universitas Regia Upsaliensis.jpg

Latin: Universitas Regia Ubsaliensis
Slogani:Gratiae veritas naturae (Latin)
Slogani në Anglisht:Truth through the grace of God and through nature
Themeluar:1477
Tipi:Universitet publik
Fakultet:1,841[1]
Stafi:6,505[1]
Studentë:41,470[2]
Diplomë e Nivelit të Parë:18,733[1]
Diplomë Nivelit të Dytë:5,153[1]
Doktoratura:2,427[1]
Kampusi:Urban
Website:www.uu.se

Universiteti i Uppsalës (Suedisht: Uppsala universitet) është universiteti i dytë për kah vjetërsia në Suedi, menjëherë pas Universitetit të Lundit. Universiteti u themelua në vitin 1477 nga Jakob Ulvsson.[3] Është universiteti më i mirë në Evropën Veriore në rënditjen ndërkombëtare. [4]

Fakultetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. Domeni disiplinor i Arteve dhe Shkencave Sociale përfshin këto fakultete:
  1. Fakultetin e Arteve
  2. Fakulteti i Shkencave Sociale
  3. Fakulteti i Gjuhëve
  4. Fakulteti i Teologjisë,
  5. Fakulteti Juridik dhe
  6. Fakulteti i Shkencave të Edukimit (ish Departamenti i Arsimit, që u ngrit në statusin e një fakulteti në vitin 2002).
 2. Domeni disiplinor i Mjekësisë dhe Farmacisë përfshin
  1. Fakultetin e Mjekësisë dhe
  2. Fakulteti i Farmacisë. (Fakulteti i Farmacisë fillimisht ishte një "institut mbretëror" i pavarur në Stokholm, i cili u zhvendos në Uppsala duke u inkorporuar në kuadër të universitetit në periudhën mes viteve 1968 dhe 1972.)
 3. Domeni disiplinor i Shkencës dhe Teknologjisë përfshin vetëm
  1. Fakultetin e Shkencës dhe Teknologjisë.

Programet inxhinierike nga viti 1982 njiheshin si Shkolla Inxhinierike e Uppsalas (Uppsala Tekniska Högskola). Kjo megjithatë nuk ishte një institucion i veçantë, por vetëm një njësi në kuadër të Fakultetit të Shkencës dhe Teknologjisë.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c d e "Årsredovisning 2013, Uppsala universitet" [Annual Report 2013] (PDF) (në suedisht). Uppsala universitet. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 5 mars 2016. Marrë më 25 shkurt 2014.
 2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 18 tetor 2016. Marrë më 28 tetor 2016. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Ridder-Symoens, Hilde de. A History of the University in Europe. Cambridge University Press, 2003. Page 84.
 4. ^ http://www.timeshighereducation.co.uk/world-university-rankings/2011-2012/top-400.html Times Higher Education 2011.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]