Mjellma me xhungë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Cisne (Cygnus olor) en el Palacio de Nymphenburg, Múnich, Alemania26.JPG
Cisne (Cygnus olor) en el Palacio de Nymphenburg, Múnich, Alemania33.JPG

Mjellma me xhungë (Cygnus olor) është një lloj mjellme dhe një anëtar i familjes së shpendëve të ujit Anatidae. Isshtë vendas në pjesën më të madhe të Eurosiberisë, dhe (si një vizitor i rrallë i dimrit) në veriun e largët të Afrikës. Speciesshtë një specie e futur në Amerikën e Veriut, shtëpia e popullatave më të mëdha jashtë zonës së saj amtare, me hyrje shtesë më të vogla në Australi dhe Afrikën jugore. Emri 'memec' rrjedh nga të qenit më pak i zëshëm se llojet e tjera të mjellmave.[1][2][3] Matja 125 to 170 centimetres (49 to 67 in) në gjatësi, ky mjellmë e madhe është tërësisht e bardhë në pendë me një sqep portokalli të kufizuar me të zezë. Shtë e njohur nga pulla e theksuar në majë të sqepit, e cila është më e madhe te meshkujt.

Taksonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mjellma me xhungë u përshkrua për herë të parë zyrtarisht nga natyralisti gjerman Johann Friedrich Gmelin si Anas olor në 1789, dhe u transferua nga Johann Matthäus Bechstein në gjininë e re Cygnus në 1803. Të dy Cygnus olor dhe do të thotë "mjellma" në latinisht; cygnus është një formë variante e cycnus, një huazim nga greqisht κύκνος kyknos, një fjalë me të njëjtin kuptim.[4][5][6][7]

Megjithë origjinën e tij Euroaziatike, të afërmit e saj më të afërt janë mjellma e zezë e Australisë dhe mjellma me qafë të zezë e Amerikës së Jugut, jo mjellmat e tjera të Hemisferës Veriore të gjinisë Cygnus.[1] Lloji është monotipik, pa nënspecie të gjalla.[1][3]

Evolucion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nënfosilet e heshtura të mjellmave, 6,000 vjeç, janë gjetur në shtretërit e torfe post-akullnajore të Anglisë Lindore, Britania e Madhe.[8] Ato janë regjistruar nga Irlanda në lindje në Portugali dhe Itali,[9] dhe nga Franca, 13,000 vite para së tashmes (Desbrosse dhe Mourer-Chauvire 1972–1973). Nënspeciet paleosubile Cygnus olor bergmanni, i cili ndryshonte vetëm në madhësi nga zogu i gjallë, njihet nga fosilet e gjetura në Azerbajxhan. Cygnus Falconeri, një tjetër pale specie nga ishujt mesdhetarëMaltës dhe Sicilisë, mund të ketë qenë edhe më e madhe (një e treta më e madhe se Cygnus olor) dhe pa fluturim.

Fosilet e paraardhësve të mjellmave më aleatë të largët të mjellmës memece janë gjetur në katër shtete të SHBA: Kaliforni, Arizona, Idaho dhe Oregon.[10] Afati kohor shkon nga Mioceni në Pleistocenin e vonë, ose 10,000 vite para së tashmes. Gjetja e fundit ishte në shkretëtirën Anza Borrego, një park shtetëror në Kaliforni.[10] Fosilet nga Pleistoceni përfshijnë Cygnus paloregonus nga Liqeni Fosil, Oregon, Froman's Ferry, Idaho dhe Arizona, të referuara nga Howard në Shpendët e ujit të botës si "ndoshta mjellma e tipit memec".[11]

Mbarështimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Foleja e një mjellma me xhungë, Suedi.
Mjellmat u kapën një ditë pasi u çelën. Liqeni Newburg, Livonia, Michigan, SHBA.
Mjellmë tre ditore.

Mjellma me xhungë shtrojnë nga 4 deri në 10 vezë. Femrat rriten për rreth 36 ditë, me rrjeta që dalin normalisht midis muajve maj dhe korrik. Mjellmat e reja nuk arrijnë aftësinë për të fluturuar para moshës rreth 120 deri në 150 ditë. Kjo kufizon shpërndarjen e specieve në skajin verior të diapazonit të saj, pasi xixat duhet të mësojnë të fluturojnë para se pellgjet dhe liqenet të ngrijnë. 

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c del Hoyo, Josep; Elliott, Andrew; Sargatal, Jordi, red. (1992). Handbook of the Birds of the World (në anglisht). Vëll. 1, Ostrich to Ducks. Barcelona: Lynx Edicions. fq. 577–78. ISBN 978-84-87334-10-8.
 2. ^ Snow, D. W.; Perrins, C. M. (1998). The Birds of the Western Palearctic (në anglisht) (bot. Concise). Oxford: Oxford University Press. ISBN 978-0-19-854099-1.
 3. ^ a b Madge, S.; Burn, H. (1987). Wildfowl: An Identification Guide to the Ducks, Geese and Swans of the World (në anglisht). A & C Black. ISBN 978-0-7470-2201-5.
 4. ^ Stampa:L&S, Stampa:L&S
 5. ^ Stampa:LSJ.
 6. ^ Simpson, D. P. (1979). Cassell's Latin Dictionary (në anglisht) (bot. 5th). London: Cassell. ISBN 978-0-304-52257-6.
 7. ^ Harper, Douglas. "cygnet". Online Etymology Dictionary. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Northcote, E. M. (1981). "Size difference between limb bones of recent and subfossil Mute Swans (Cygnus olor)". J. Archaeol. Sci. (në anglisht). 8 (1): 89–98. doi:10.1016/0305-4403(81)90014-5.
 9. ^ Palmer, Ralph S., red. (1976). Handbook of North American Birds (në anglisht). Vëll. 2. New Haven: Yale University Press. ISBN 978-0300019025.
 10. ^ a b Jefferson, George T.; Lindsay, Lowell, red. (2005). Fossil Treasures of the Anza-Borrego Desert (në anglisht). Sunbelt Publications. fq. 153. ISBN 9780932653505.
 11. ^ The Waterfowl of the World (në anglisht). fq. 262–265.

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]