Qyteti Metropolitan i Bolonjës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Qyteti Metropolitan i Bolonjës
Città metropolitana di Bologna
Pallati Malvezzi, selia e administratës së Provincës
Pallati Malvezzi, selia e administratës së Provincës
Map Province of Bologna.svg
Population
 • Total (2.013) 996,663
Websitewww.cittametropolitana.bo.it

Qyteti Metropolitan i Bolonjës (italisht:Città metropolitana di Bologna) është një qytet metropolitan italian i rajonit Emilia-Romanja. Ai zëvendësoi Provincën e Bolonjës në vitin 2015.

Ai kufizohet në veri nga Provinca e Ferrarës, në lindje nga Provinca e Ravenës, në jug nga Provinca e Firences, Provinca e Pratos dhe Provinca e Pistojës të rajonit Toskana dhe në perëndim nga Provinca e Modenës.