Jump to content

Montecatini Terme

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Montekatini
Montecatini
Popullsia
 • Gjithsej20.474
Emri i banorëvemontecatinesi
{{{postal_code_type}}}
51016
Faqja zyrtareFaqja zyrtare

Montecatini Terme shtrihet në qarkun e Pistoia në Toscane. Një qytet i gjelbër që tërheq çdo vit e më shumë turistë të nga vënde të ndryshme me kultura të ndryshme. Montecatini shquhet per burimet ujore natyrore te cilat jan mjat te nevojshme per njerëz me nevoja të ndryshme shëndetësore. Montecatini përbëhet nga 20.474 banorë, aty ndodhen llixha të ndryshme si Teme Redi e cila është krijuar më 1920 dhe Terme Tettuccio [tetuço] krijuar mes viteve 1779 e 1781. Montecatini Alto eshte