Montecatini Terme

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Montekatini
Italisht : Montecatini
Qytet
noform
Pamje nga Montecatini Terme
Vendndodhja
Montekatini is located in Itali
Montekatini
Montekatini

Koordinatat: 43°43′V 10°24′L / 43.717°V 10.400°L / 43.717; 10.400

Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Toskana
Provinca Toskanë
Kryetari i Bashkisë Giuseppe Bellandi 22/06/2009
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 17,69 km² km2
Lartësia 4 m (m.n.d.)
Popullsia 20,474 banorë
Dendësia 1 157,38 ab./km² banorë/km2
Të dhëna të tjera
Vendasit montecatinesi
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 51016
Prefiksi 0572
Shenjti mbrojtës Shën Barbara
Dita e shenjtit 4 dhjetor
Faqja Zyrtare Faqja zyrtare


Montecatini Terme shtrihet në qarkun e Pistoia në Toscane. Një qytet i gjelbër që tërheq çdo vit e më shumë turistë të nga vënde të ndryshme me kultura të ndryshme. Montecatini shquhet per burimet ujore natyrore te cilat jan mjat te nevojshme per njerëz me nevoja të ndryshme shëndetësore. Montecatini përbëhet nga 20.474 banorë, aty ndodhen llixha të ndryshme si Teme Redi e cila është krijuar më 1920 dhe Terme Tettuccio [tetuço] krijuar mes viteve 1779 e 1781. Montecatini Alto eshte