Grosseto

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Grosseto
Qytet
Vendndodhja
Grosseto is located in Itali
Grosseto
Grosseto

Koordinatat: 42°46′0″V 11°06′0″L / 42.76667°V 11.10000°L / 42.76667; 11.10000

Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Toskana
Provinca Grosseto
Kryetari i Bashkisë Antonfrancesco Vivarelli Colonna
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 473,55 km2
Dendësia 173,9 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi 0564
Shenjti mbrojtës Shën Lorenci
Dita e shenjtit 10 gusht
Koordinatat 42° 46′ 0″ Veri

11° 06′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare www.new.comune.grosseto.it


Grosseto është një qytet në Itali, kryeqendër e provincës së Grossetos.

Popullsia e Grossetos në vitin 2019 ishte 82 mijë banorë.