Aosta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Aosta
Aosta
Popullsia
 • Gjithsej35 049
Emri i banorëveaostanë
{{{postal_code_type}}}
11100
Faqja zyrtarewww.comune.aosta.it

Aosta (frëngjisht : Aoste, italisht : Aosta, Arpitan: Aoûta) është qyteti kryesor i Luginës dygjuhësh AostaAlpet Italiane, 110 km (68 mi) ne veri-veriperëndim të Torinos. Ajo ndodhet pranë hyrjes së tunelit italiane Mont Blanc, në turmë të Buthier dhe Baltea Dora, dhe ne kryqëzimin e Madh dhe rruga e vogël Shën Bernard. Aosta nuk është kryeqyteti i krahinës, pasi këto funksione janë të ndarë nga rajoni dhe komunat.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aosta u banua në kohën proto-historike dhe më vonë u bë qendra e Salasëve, shumë prej të cilëve u vranë ose u shitën si skllevër nga Romakët në 25 p.k.[1]. Terentius Varro e pushtoi atë në 25 p.k. dhe themeloi koloninë romake të Augusta Praetoria Salassorum, që strehonte 3.000 veteranë të pensionuar. Pas vitit 11 p.k. Aosta u bë kryeqyteti i Provincës Graies Alpes ("Alpet Gri") të Perandorisë. Pozita e saj në bashkimin e dy lumenjve, në fund të Grykës së Madhe dhe të Vogël të Shën Bernardit, i dha rëndësi të konsiderueshme ushtarake, dhe atz u vendos një kamp ushtarak romak.

Pas rënies së Perandorisë perëndimore, qyteti u pushtua nga burgundianët, ostrogotët dhe bizantinët. Lombardët, që e kishin aneksuar atë në mbretërinë e tyre italiane, u dëbuan nga Perandoria Franke e Pepinit të Shkurtër. Nën djalin e tij Karli i Madh, Aosta fitoi rëndësi si një post në rrugën Fransixhena, duke çuar nga Aachen në Itali. Pas vitit 888 ajo ishte pjesë e Mbretërisë së rilindur të Italisë nën Arduinin e Ivreas dhe Berengar e Friulit.

shekullin e 10 Aosta u bë pjesë e Mbretërisë së Burgundit. Pas rënies së fundit në 1032, ai hyri në tokat e Umbertos I Biancamano e Shtëpisë së Savojës. Pas krijimit të qarkut të Savojës, me kryeqytetin e saj në Chambéry, Aosta udhëhequr unifikimin e Italisë.

Sipas Shtëpisë së Savojës, Aosta i është dhënë një status të veçantë që mbahet kur Republika e re italiane u shpall në vitin 1948.

Porta Praetoria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muret e qytetit të lashtë Augusta Praetoria Salassorum janë ruajtur ende gati në tërësinë e tyre, bashkëngjitur një drejtkëndësh 725 nga 571 m. Ata janë 6,4 m të lartë, e ndërtuar me blloqe betoni ballafaqohen të vogla prej guri. Në fund, muret janë gati 2,75 m të trashë, dhe në 1,83 m. i lartë

Kullat qëndrojnë në kënde të me barrë dhe të tjerët janë të pozicionuar në intervale, me dy në secilin prej katër portat, duke e bërë njëzet kullat në total. Ata janë rreth 6,5 m katror, dhe projekti 4,3 m nga muri. Nga 20 kullat origjinale, në vijim janë të ruajtur mirë:

  • Tour du lépreux, e cila i është dhënë ky emër pas një lebroz ishte burgosur atje në fund të shekullit të 17. Le lépreux de la cite d'Aoste, një novelë nga Xavier de Maistre, ishte emëruar pas kësaj kullë.
  • Neuve Tour (shek. 13).
  • Tour du Pailleron.
  • Kulla (Kalaja) e Bramafan, ndërtuar në shekullin e 11 mbi një fortesë romake. Ishte qëndrimi i Savojës viscounts. Franko-provansal afat Bramafan është përkthyer si "Ai që screams për urinë".
  • Tour du Baillage.
  • Fromage Tour ( "Djathi Tower").

Portat lindje dhe jug ekzistojnë paprekur. Fundit, një portë me dy me tre harqe rrethuar nga dy kullat Praetoria njohur si Porta (1 shekullin e Krishtit) ishte porta lindore të qytetit, dhe ka ruajtur format e saj origjinal përveç mermerit që mbulojnë. Ajo është e formuar nga dy seri të harqe bashkëngjitur një shesh të vogël.

Marrëveshje drejtkëndëshe e rrugëve është modeluar në një plan romak ndan qytetin në 64 blloqe (insulae). Rruga kryesore, c. 10 m të gjerë, e ndan qytetin në dy gjysma të barabarta, drejtimin nga lindja në perëndim. Kjo marrëveshje e bën të qartë se rruga ishte tutori kryesor raison d'être të qytetit.

Romak teatrit, e cila fasadën jugore mbetet sot, 22 metra i gjatë. Struktura, që daton nga fundi i mbretërimit të Augustit, zënë një sipërfaqe prej 81 x 64 m: ajo mund të përmbajë deri në 4.000 spektatorë. Në aty pranë ishte amfiteatri, ndërtuar nën Klaud. Një treg i rrethuar nga depot në tre anët me një tempull në qendër me dy në anën e hapur (jug), si dhe një të ngrohta, gjithashtu janë zbuluar.

Jashtë qyteti është një hark i fitores në nder të Augustit, ndërtuar në vitin 35 pes për të festuar fitoren e konsullit Varro Murena mbi Salassi. Rreth 8 km në perëndim është një urë me një hark romak, i quajtur Pont d'Dinamo. Ajo ka një pasazh të mbyllur, ndezur nga dritaret për pasagjerët këmbë në dimër, dhe mbi atë një shteg të hapur, të dy qenë rreth 10 metra në gjerësi.

Ivrea Nuk janë të konsiderueshme mbetet e rrugës antike nga Eporedia (moderne) për të Augusta Praetoria në Valle d'Aosta. Hekurudhore moderne ndjek këtë rrugë, i dallueshëm për Pont Saint-Martin, i cili ka një hark të vetëm me një hapësirë prej 35 m dhe një rrugë e gjerë 4,5 m, prerja e Donnaz dhe ura romake të Châtillon (Pont-Saint Vincent) dhe Aosta (Pont de Pierre). [redakto] kuriozitetesh tjera Aosta Cathedral.

  • Katedralen, ndërtuar në shekullin e 4 dhe e zëvendësoi në shekullin e 11 nga një ndërtesë e re kushtoj të Shën Mëria. Kjo është aneksuar Forum romake.
  • Romane-gotike Sant'Orso (Saint-tona). Funksion i saj më evocative është vendi i qetë, i cili mund të lidhet nëpërmjet një sallë të majtë të fasadë. Ai është i përkushtuar për të Ursus e Aosta.
  • Saint-Benin College, ndërtuar rreth 1000 nga Benedictines. Ajo është tani një vend ekspozitë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Aosta – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale