Alatri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Alatri
Popullsia
 • Gjithsej29,053[1]
Emri i banorëvealatresi, alatrensi ose alatrini
{{{postal_code_type}}}
03011
Faqja zyrtarewww.comune.alatri.it

Alatri (/a'latri/, latinisht Aletrium) është qytet dhe komunë në provincën Frozinone në rajonin italian Lacio dhe ka 29.053 banorë.[1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hapësira e qytetit modern u themelua në shekullin II p.e.s..

Aletrium ishte qytet i hernikëve, të cilin së bashku me qytetet Veroli, Anagni dhe Ferentino formuan ligën kundër volskëve dhe samnitëve tteth vitit 550 p.e.s.. Në vitin 530 ata u bashkuan me Romën Tarquinius Superbus' duke konfirmuar influencen etruskane në vend. Alatri u mund nga roma në vitin 306 p.e.s. dhe u detyrua të pranojë qytetërimin. Në kohën e sundimit të Ciceros ishte municipium dhe vazhdoi të qëndrojë në këtë lloj organizimi gjatë gjithë periudhës perandorike.

Porta Maggiore.

Mbeturinat antike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kisha në Santa Maria Maggiore.
Kisha antike St. Sylvester.
Palazzo Gottifredo.

Tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nëndivizionet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Alatri është i ndarë në këto rioni (kuartire):

 • Civette
 • Colle
 • Fiorenza
 • Piagge
 • Portadini
 • San Simeone
 • Santa Lucia
 • Sant'Anna
 • Sant'Andrea
 • Scurano
 • Spidini
 • Valle
 • Vineri

Frazioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Chiappitto, Pacciano, Porpuro, Valle Santa Maria, Carvarola, Capranica, Fontana Vecchia, Maddalena, Piedimonte, Madonna delle Grazie, Melegranate, Montecapraro, Vignola, Valle Carchera, Montesantangelo, Montelarena, Pezza, Allegra, Basciano, Pignano, Castello, Collefreddo, Madonna del Pianto, Montelungo, Montereo, Monte San Marino, Pezzelle, Preturo, Sant'Antimo, San Valentino, Vallecupa, Vallefredda, Valle Pantano, Vallesacco, Valle S.Matteo, Villa Magna, Cassiano, Castagneto, Fraschette, Seritico, Santa Caterina, Vicero, Aiello, Canarolo, Collelavena, Costa San Vincenzo, Maranillo, Cavariccio, Colletraiano, Imbratto, Piano, S. Colomba, Scopigliette, Cucuruzzavolo, le Grotte, Magione, Mole Santa Maria, San Pancrazio, Vallemiccina, Sant'Emidio, Canale, Prati Giuliani, Quarticciolo, Quarti di Tecchiena, Tecchiena, Campello, Mole Bisleti, Cuione, Fontana Santo Stefano, Fontana Sistiliana, Frittola, S. Manno, Arillette, Collecuttrino, Colle del Papa, Laguccio, Montelena, Quercia d'Orlando, San Mattia, Carano, Fontana Scurano, Magliano, Cellerano, Fiume, Fiura, Fontana Santa, Riano, Abbadia, Case Paolone, Fontana Sambuco, Gaudo, Intignano, Colleprata.

Bashkëpunimi me qytetet tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burime the thëna[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b Sipas të dhënave të datës 30 prill të vitit 2008.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]