Atika (rajoni administrativ)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Atika (rajoni administrativ)
Greqisht : Αττική
Periferi
Flamuri_figura
Vendndodhja
Atika (rajoni administrativ) is located in Greqia
Atika (rajoni administrativ)
Atika (rajoni administrativ)

Koordinatat: 38°05′0″V 23°30′0″L / 38.08333°V 23.50000°L / 38.08333; 23.50000

Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Kryeqëndra Athina
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 3,808 km2
Popullsia 3,812,330 banorë
Dendësia 1,001.1 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+2
Koordinatat 38° 05′ 0″ Veri

23° 30′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare www.patt.gov.gr

Atika (greqisht: Αττική, Attiki) është një nga trembëdhjetë rajonet administrativeGreqisë, që përmban Athinën, kryeqytetin e Greqisë. Ky rajon mbulon një sipërfaqe më të madhe sesa rajoni historik i Atikës.

Vështrim i përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E vendosur në jug të vendit, Atika mbulon një sipërfaqe 3808 km². Përveç Athinës, ajo përmban edhe qytetet e Pireut, e Eleusis, Megaras, të Lauriumit dhe Maratonës, një pjesë të vogël të gadishullit të Peloponezit dhe ishujt e Salaminës, Aeginas, e Porosit, Nidhrës, Pecës, Kythiras dhe Antikytheras. Atika popullohet nga 3.750.000 banorë, nga të cilat më shumë se 95% janë banorë të zonës metropolitane të Athinës.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]