Atika (rajoni administrativ)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Atika
Αττική
Flamuri i Atika
Location of Atika
Popullsia
 • Gjithsej3.812.330
Faqja zyrtarewww.patt.gov.gr

Atika (greqisht: Αττική, Attiki) është një nga trembëdhjetë rajonet administrativeGreqisë, që përmban Athinën, kryeqytetin e Greqisë. Ky rajon mbulon një sipërfaqe më të madhe sesa rajoni historik i Atikës.

Vështrim i përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E vendosur në jug të vendit, Atika mbulon një sipërfaqe 3808 km². Përveç Athinës, ajo përmban edhe qytetet e Pireut, e Eleusis, Megaras, të Lauriumit dhe Maratonës, një pjesë të vogël të gadishullit të Peloponezit dhe ishujt e Salaminës, Aeginas, e Porosit, Nidhrës, Pecës, Kythiras dhe Antikytheras. Atika popullohet nga 3.750.000 banorë, nga të cilat më shumë se 95% janë banorë të zonës metropolitane të Athinës.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]