Jump to content

Ksanthi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Xanthi)
Ksanthi
Ξάνθη
Qytet
Pamje nga Xanthi
Pamje nga Xanthi
Popullsia
 • Gjithsej56.122
{{{postal_code_type}}}
67131, 67132, 67133
TargatAH
Faqja zyrtarewww.cityofxanthi.gr

Xanthi (Greqisht: Ξάνθη) është qytet në Trakia, në verilindje të Greqisë.

Emri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Xanthi është i njohur si "İskeçe" apo "Ksanti" në turqisht dhe "Скеча" (Skeča) apo "Ксанти" (Ksanti) në bullgarisht.

Komuna[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna Xanthi u formua në vitin 2011. Njësia komunale e Xanthit janë ndarë në komunitete Evmoiro, Kimmeria dhe Xanthi.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Twinnings". Central Union of Municipalities & Communities of Greece. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 6 tetor 2020. Marrë më 2013-08-25. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)