Ksanthi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Xanthi
Ξάνθη
Qytet
noform
Pamje nga Xanthi
Vendndodhja
Xanthi is located in Greqia
Xanthi
Xanthi

Koordinatat: 41°8′V 24°53′L / 41.133°V 24.883°L / 41.133; 24.883

Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Maqedonia Lindore dhe Trakia
Kryetari i Bashkisë Charalambos Dimarchopoulos
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 153,1 km2
Lartësia 65-190 m (m.n.d.)
Popullsia 561,22 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EET (UTC+2)
Verore EEST (UTC+3)
Kodi Postal 67131, 67132, 67133
Prefiksi 25410
Targa AH
Faqja Zyrtare www.cityofxanthi.gr

Xanthi (Greqisht: Ξάνθη) është qytet në Trakia, në verilindje të Greqisë.

Emri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Xanthi është i njohur si "İskeçe" apo "Ksanti" në turqisht dhe "Скеча" (Skeča) apo "Ксанти" (Ksanti) në bullgarisht.

Komuna[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna Xanthi u formua në vitin 2011. Njësia komunale e Xanthit janë ndarë në komunitete Evmoiro, Kimmeria dhe Xanthi.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Twinnings". Central Union of Municipalities & Communities of Greece. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 6 tetor 2020. Marrë më 2013-08-25. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)