Xhamia e Hamza Beut

Coordinates: 40°38′15″N 22°56′29″E / 40.6375°N 22.9415°E / 40.6375; 22.9415
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

40°38′15″N 22°56′29″E / 40.6375°N 22.9415°E / 40.6375; 22.9415

Xhamia e Hamzabeut

Xhamia e Hamzabeut (Greqisht: Χαμζά Μπέη Τζαμί; Turqisht: Hamza Bey Camii) ose Alkazar është një xhami historike në Selanik, Greqia. Ajo është ndërtuar në shekullin 15. nga Turqit Osmanlli.

E ndërtuar në vitin 1468 në Perandorinë Osmane. Për dhjetra vite u përdor si stallë për kafshët. Sot shërben si magazinë. Xhamia e Hamza Beut është ndërtuar me urdhër të Hafsa Hatun, e bija e Isa Beu Evrenosogllu. Ajo është e mbuluar nga një kupolë, ajo kishte një minare e cila ishte hequr pas 1923. Ndalohen myslimanët nga shteti të kryejnë ritet e faljes në të dhe ta vizitojnë.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]