Jump to content

Hamza Beu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Hamza Beu (vdiq më 1460) ishte një admiral osman i shekullit të 15-të me prejardhje shqiptare.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hamza Beu shfaqet për herë të parë në vitin 1421, kur vëllai i tij, Bayezid Pasha, u përpoq pa sukses të ndalonte Mustafa Çelebiun që të merrte Edrenenë. Trupat e tyre dezertuan te Mustafa dhe Bayezid u ekzekutua; Hamza u kursye sepse Xhunejdi i Ajdënit i erdhi keq për rininë e tij. Hamza u hakmor ndaj vëllait të tij kur u emërua bejlerbej i Anadollit më 1424: ai mundi Xhunejdin, pushtoi zotërimet e tij, pushtoi Xhunejdin dhe familjen e tij dhe i ekzekutoi ata.

Hamza Beu u bë i njohur, si komandant në flotën e Muradit II, gjatë rrethimit të Selanikut, i cili më 1430 ishte përfundimisht i suksesshëm.

Në vitin 1453 Hamza Beu u bë komandant i flotës osmane gjatë pushtimit të Kostandinopojës; duke zëvendësuar Suleiman Baltoglu, kur Baltoglu nuk arriti të ndalonte arratisjen e tre galerive gjenoveze dhe një anije bizantine përmes bllokadës osmane të qytetit. Në sulmin përfundimtar ndaj qytetit, për të penguar mbrojtësit nga përforcimi i pjesëve kritike veriore dhe perëndimore të murit, Hamza dhe flota osmane duhej të bënin sulme diversioniste kundër mureve detare të Kostandinopojës në jug, në detin Marmara; dhe kundër digës përtej Bririt të Artë në lindje. Ditën e sulmit, më 29 maj, forcat e Hamzës nuk ishin në gjendje të detyronin mbrojtjen bizantine, me ato trupa që arritën të vinin në këmbë u zmbrapsën lehtësisht. Megjithatë, në përgjithësi, sulmi osman ishte i suksesshëm.

Hamza Beu do të mbetej komandant i flotës osmane deri në vitin 1456. Pas pushtimit të Kostandinopojës, flotës osmane iu ngarkua pushtimi i ishujve të Egjeut; dhe Imbros, Lemnos dhe Thasos ranë në duart e osmanëve. Megjithatë, i ngecur nga kalorësit e Rodosit, Hamza nuk ishte në gjendje të merrte pjesën e mbetur të Egjeut, duke i lënë forcat e krishtera të ecnin në rrugën osmane nga kryeqyteti i tyre i ri drejt Mesdheut.

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1462, ndërsa ishte beu i Nikopolisit, Vlad Tepes pushoi së paguari haraçin dhe Mehmeti dërgoi Hamza Beun për të kërkuar haraxh. Ai shkoi në Vllahi në krye të një ushtrie. Gjatë rrugës së kthimit, ai dhe ushtria e tij u zunë në pritë nga Vlad Sunduesi. Së bashku me njerëzit e tij, Hamza u shty në shtyllë nga Vlad, duke iu dhënë nderi të kishte aksionet më të larta në respekt të gradës së tij.[1][2] Sipas Laonikos Chalkokondyles, me të dëgjuar këtë, Mehmedi e humbi durimin nga inati, se goditi Mahmud Pashën, që solli lajmin.[2]

Monumente[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trupi i Hamzës u gjet nga djemtë e tij dhe u varros në një kompleks që ai kishte ndërtuar në Bursa. Kompleksi, i cili ekziston edhe sot, përbëhet nga një xhami dhe një numër varresh, duke përfshirë atë të Hamzës dhe familjes së tij.

Për pjesën e tij në marrjen e Selanikut në vitin 1430, në emër të tij u ndërtua Xhamia e Hamza Beut. Pas shkëmbimit të popullsisë në vitin 1923 midis Greqisë dhe Turqisë, xhamia doli jashtë përdorimit si vend adhurimi. Pasi u përdor për sipërmarrje të ndryshme tregtare, veçanërisht si kinema, xhamia u ble nga shteti grek në vitin 2006 për restaurim.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Franz Babinger (1978). Mehmed the Conqueror and His Time (në anglisht). Princeton University Press. fq. 204.
  2. ^ a b Stavrides T (2001). The Sultan of Vezirs: The Life and Times of the Ottoman Grand Vezir Mahmud Pasha Angelovic (1453-1474) (Ottoman Empire and Its Heritage) (në anglisht). Brill. fq. 140–141.