Pushtimi i Kostandinopojës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Rënia e Kostandinopojës)
Mehmeti II në Stamboll
Rrethimi i Kostandinopojës (1453), miniaturë franceze nga Jean Le Tavernier pas 1455.

Rënia e Kostandinopojës ose Çlirimi i Stambollit, e njohur edhe si pushtimi i Kostandinopojës (turqisht: İstanbul'un Fethi), ishte kapja e kryeqytetit të Perandorisë Bizantine nga Perandoria Osmane. Qyteti u pushtua më 29 maj 1453 si pjesë e kulmit të një rrethimi 53-ditor që kishte filluar më 6 prill.

Ushtria sulmuese osmane, e cila ishte dukshëm më e madhe se numri i mbrojtësve të Kostandinopojës, komandohej nga Sulltan Mehmeti II 21-vjeçar (më vonë i mbiquajtur "Pushtuesi"), ndërsa ushtria bizantine drejtohej nga perandori Konstandin XI Palaiologos. Pasi pushtoi qytetin, Mehmeti II e bëri Kostandinopojën kryeqytetin e ri osman, duke zëvendësuar Adrianopojën.

Pushtimi i Kostandinopojës dhe rënia e Perandorisë Bizantine ishte një pikë ujëmbledhëse e Mesjetës së Vonë, duke shënuar fundin efektiv të mbetjeve të fundit të Perandorisë Romake, një shtet që filloi afërsisht në vitin 27 para Krishtit dhe kishte zgjatur gati 1500 vjet. Midis shumë historianëve modernë, rënia e Kostandinopojës konsiderohet si fundi i periudhës mesjetare. Rënia e qytetit ishte gjithashtu një pikë kthese në historinë ushtarake. Që nga kohët e lashta, qytetet dhe kështjellat ishin varur nga muret dhe muret për të zmbrapsur pushtuesit. Muret e Kostandinopojës, veçanërisht Muret Teodosiane, ishin disa nga sistemet më të avancuara mbrojtëse në botë në atë kohë. Këto fortifikime u mposhtën me përdorimin e barutit, veçanërisht në formën e topave dhe bombardimeve të mëdha, duke paralajmëruar një ndryshim në luftën e rrethimit.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]