Jump to content

Xhamia Sulltan Hortaç

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Xhamia Xhamia Sulltan Hortaç

Xhamia Sulltan Hortaç (Turqisht: Sultan Hortaç Camii, Greqisht: Ροτόντα; Rotónda) ose Rotunda ishte nje xhami osmane historike në Selanik, Greqi.

Xhamia Sulltan është ndërtuar si një vend pushimi për Galerius dhe të konvertohet në një kishë me Kostadini i Madh. Ajo është rikonstruar në vitin 1590 nga arkitektet turk osmanlli me emrin e sulltanit Murati i II.

Ajo ka vetëm një minare mbetur.

 Commons: Xhamia Sulltan Hortaç – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
  • Evliya Çelebi Seyahatnamesi, Hazırlayanlar: Seyit Ali Kahraman, Yücel Dağlı, Robert Dankoff, 8. Kitap, YKY, İstanbul 2003, s. 69-70