Bozhidar Kallmeta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Božidar Kalmeta)
Jump to navigation Jump to search
Bozhidar Kallmeta

Bozhidar Kallmeta (15 janar 1958, Zarë, Kroaci) është një politikan i shquar kroat me prejardhje shqiptare.[1]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkollën fillore dhe të mesmen i kreu në Zarë. Në vitin 1982 diplomoi në Fakultetin e Agronomisë të Universitetit të Zagrebit. Pas diplomimit, në vitin 1983 është punësuar në Ndërmarrjen "Maraska" të Zarës ku ka punuar si teknolog dhe shef i prodhimit deri në vitin 1992. Ishte vullnetar në Luftën Çlirimtare të Kroacisë.[2] Nga viti 1994 e deri në vitin 2003 ishte kryetar i qytetit bregdetar të Zarës. Ishte edhe anëtar i Parlamentit Kroat si dhe ministër në Qeverinë Kroate.[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bisedë me arbëreshin nga Zara që në Shkup ndihet si në shtëpinë e tij Archived 8 December 2015[Date mismatch] at the Wayback Machine. 1.12.2015. http://lajmpress.com/ Archived 4 July 2016[Date mismatch] at the Wayback Machine. 1.07.2016.
  2. ^ Biografia e Bozhidar Kallmetës (Kroatisht) Archived 29 December 2014[Date mismatch] at the Wayback Machine. www.vecernji.hr, 3.07.2016
  3. ^ Bozhidar Kalmeta - Biografia në gjuhën angleze 1.07.2016.