Shime Deshpali

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Shime Deshpali kroat: Šime Dešpalj (1897-1981) kompozitor, pedagog i muzikës dhe shkrimtar arbëresh nga Zara e Dalmacisë (Kroaci)[1]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindi në fshatin Arbënesh të Zarës (Dalmaci-Kroaci). Mësimet e para i morri tek mësuesi i fshatit P. Pashk Bardhi. Shkollën normale e kreu në qytetin e Zarës ndërsa studimet për muzikë i kreu në Zagreb. Punoi si mësues muzike dhe dirigjent. Shkroi vepra letrare dhe këngë e të cilat iu botuan kryesishtë në Kosovë.

Vepra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • "Tregime arbnore", 1966
  • "Agimet dhe parambramjet e Arbneshit", 1969
  • "E vërteta", 1972
  • "Vana" (libret i muzikës dhe operës)[2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Kush ishte Shime Deshpali Arkivuar 16 gusht 2017 tek Wayback Machine 1 nëntor 2015. http://www.gazetadita.al 19.04.2016
  2. ^ "Shime Deshpali, si ruajti gjuhën dhe traditat poeti arbëresh i Zarës"[lidhje e vdekur] 11.01.2015. http://shqiptarja.com 19.04.2016