Bertha von Suttner

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Bertha von Suttner (u lind në Pragë më 9 qershor 1843 si baronesha Kinski - Vdiq në Vjenë më 21 qershor 1914) Shkrimtare dhe pacifiste austriake, fituese e Çmimit Nobel për Paqe. Është autore e disa veprave mes të cilave duhet përmendur: Poshtë armët, Lufta dhe paqja, Memoare etj.

Imazhi i saj gjendet në monedhën austriake prej dy eurosh.