Besas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Besas (para 480 - pas 554) ishte një bizantin me origjinë gotike nga Thrakia, aktiv kryesisht nën Justinianin (r. 527–565 . Ajo u dallua kundër Perandorisë Sasaniane në Luftën Iberike dhe nën drejtimin e Belisarit në Luftën Gotike, por pas largimit të Belisarit nga gadishulli italian, ai nuk arriti të përballet me gotët kryengritës dhe ishte kryesisht përgjegjëse për humbjen e Romës në vitin 546. Duke u kthyer në Lindje i turpëruar, pavarësisht moshës së shtyrë, ai u emërua komandant në Luftën e Lazit . Atje, ai e shpengoi veten me rimarrjen e Petrës, por përtacia e tij e mëvonshme bëri që Justiniani ta shkarkonte dhe ta internonte në Abasia .

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]