Jump to content

Beth Hart

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Beth Hart (e lindur më 24 janar 1972) është një këngëtare, kompozitore dhe muzikante amerikane nga Los Anxheles, California, Shtetet e Bashkuara. Ajo u ngrit në famë me nxjerrjen e këngës së saj të vitit 1999 "LA Song" ("Out of This Town") nga albumi i saj i dytë Screamin for My Supper. Kjo kënge ishte hit numër një në Zelandën e Re dhe arriti pesë të parët në tabelën për të rritur të SHBA dhe numër 7 në Billboard Adult Top 40 Chart. Albumet e mëpasshme, "'Seesaw and Live In Amsterdam"' nga Beth Hart dhe Joe Bonamassa, arritën numrin 1 në Billboard Blues Album Chart.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hart filloi punën kur ishte 15 vjeç dhe si një përpjekje për të fituar para, ajo filloi duke marrë pjesë në garat rreth South Central L.A., ku ajo fitoi një punë të qëndrueshme në klubin La Louisianne. Ndërsa luante në klubet e Los Anxhelesit, Hart regjistroi me basistin Tal Herzberg dhe kitaristin Jimmy Khoury. [2] [3] Në vitin 1993, Hart u shfaq në Ed McMahon's Star Search disa herë, në fund fitoi Vocalistja Femra për atë sezon. Beth Hart dhe Ocean of Souls u regjistrua në vitin 1993. Ai përfshin "Am I the One" (që më vonë u shfaq në rekordin e saj të parë zyrtar "Immortal") dhe një mbulim pop-rock të "Lucy in the Sky with Diamonds" të Beatles ".

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]