Jump to content

Betula

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Betula
Betula e argjënd
Pema
Seleksionimi shkencor
Lloji: Bimë
Dega: Magnoliophyta
Klasa: Magnoliopsida
Fisi: Fagales
Familja: Betulaceae
Grupi: Betula

L., 1753

Antarët

Shiko Lista

Mështekna

(lat. Betula alba)

Lista e anëtarëve

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Në Amerikën Veriore bëjnë pjesë
 • Betula allegheniensis
 • Betula cordifolia
 • Betula glandulosa
 • Betula lenta
 • Betula michauxii
 • Betula neoalaskana
 • Betula nigra
 • Betula occidentalis
 • Betula papyrifera
 • Betula populifolia
 • Betula pumila
Në Evropë dhe Azi bëjnë pjesë :
 • Betula albosinensis -
  • Betula albosinensis var. septentrionalis
 • Betula alnoides
 • Betula austrosinensis
 • Betula chinensis
 • Betula ermanii
 • Betula grossa
 • Betula jacquemontii
 • Betula mandschurica
  • Betula mandschurica var. japonica
 • Betula maximowiczii
 • Betula medwediewii
 • Betula nana
 • Betula pendula
 • Betula platyphylla (Betula pendula var. platyphylla)
 • Betula pubescens
  • Betula pubescens subsp. tortuosa
 • Betula szechuanica (Betula pendula var. szechuanica)
 • Betula utilis

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]