Biên Hòa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Biên Hòa
Qytet
noform
Administrimi
Shteti Flamuri Vietnami
Qarku Dong Nam Bo
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 268 km2
Popullsia 800'000 banorë
Dendësia 3030 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Prefiksi +84511
Faqja Zyrtare Faqja zyrtare

Bien Hoa (Biên Hòa)është kryeqyteti i provincës së Dong Nai, rajoni e Dong Nam Bo, Vietnami. Ky qytet ka mbi 800.000 banorë në një sipërfaqe prej 268 km² dhe kështu është qyteti më i madh në Bien Hoa. Aeroporte Bien Hoa: (vietnamsht: Sân bay Biên Hòa) është aeroporti ndërkombëtar i qytetit vietnamez Bien Hoa.