Biblioteka Laurenciane

Coordinates: 43°46′28″N 11°15′12″E / 43.774521°N 11.253374°E / 43.774521; 11.253374
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pamja nga ajri. Biblioteka Laurenciane mund të identifikohet në rreshtin e gjatë të dritareve mbi hajatin që shtrihet në të majtë të fotografisë. Struktura me dy radhë dritaresh në të djathtë të saj është tremja.

Biblioteka Laurenciane (Biblioteca Medicea Laurenziana) është një biblioteke historike në Firence, Itali, përmban më se 11,000 dorëshkrime dhe 4,500 libra të hershëm.[1] E ndërtuar në një hajat të Bazilikës së Shën Lorencit të Firences mediçe, bërë nën patronazhin e Papa Klementit VII Medici, biblioteka u ndërtua për të theksuar se Mediçët nuk ishin më tregtarë por anëtarët e shoqërisë intelektuale dhe kishtare. Ajo përmban dorëshkrime dhe libra që i përkasin bibliotekës private të Mediçëve. Biblioteka është e njohur për arkitekturën e saj, e projektuar nga Michelangelo, dhe është një shembull Manjerizmit.[2][3]

Një Codex Laurentianus identifikon çdo dorëshkrim të lidhur si libër në bibliotekë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Medicean-Laurentian Library (në anglisht). Encyclopædia Britannica. 2007.
  2. ^ Fazio, Michael; Moffett, Marian; Wodehouse, Lawrence, Buildings across Time (London: Lawrence King Publishing Ltd, 2009), pp 308–310
  3. ^ Lotz, Wolfgang; Howard, Deborah, Architecture in Italy, 1500–1600 (New Haven: Yale University Press, 1995), pp 91–94

Lexime te metejshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Pierre Petitmengin – Laetitia Ciccolini, Jean Matal et la bibliothèque de Saint Marc de Florence (1545), "Italia medioevale e umanistica", 46, 2005, pp. 207-238.

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

43°46′28″N 11°15′12″E / 43.774521°N 11.253374°E / 43.774521; 11.253374

Stampa:Michelangelo