Bigpoint

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Heiko Hubertz është krijuesi I Bigpoint, me lokacion në Hamburg, Berlin,San Francisco dhe Malta.Sot kompania e cila u krijua në vitin 2002 është një nga portalet më të avansuara për lojra dhe numëron tri nga lojrat më të popullarizuara në botë me rreth 155 milion përdorues të regjistruar. Bigpoint regjistron perreth 250,000 përdorues qdo ditë.

Historiku i Bigpoint[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Huberts filloi Bigpoint duke e krijuar lojën e parë nga vetja e tij. Deri atëherë , kompania u rrit me afërsisht gati 500 të punësuar nga 35 shtete të cilët zhvilluan dhe operuan 50+ lojra të ndërtuara nga teknologjia e fundit. Në përmbledhje të zhvillimit të shumë projekteve të bazuara në intelektin e tyre si Ruined Online, Dark Orbit,Seafight dhe Farmerama. Bigpoint është duke ndërtur disa titulle të bazuara në intelektualin e Hollyëood,si Battlestar Galaktika Online dhe The Mummy Online. Bigpoint është zhvilluesi kryesor dhe publikuesi kryesor në broëser I bazuar në shumë lojra online ku shumë lojtar mund te luajne aty njëkohësisht. Këto lojra mund të luhen – shkarkim falas, kudo.Të gjitha portalet e mëdha dhe mediat në Gjermani kanë mardhënie të mira me Bigpoint, ndër to janë portalet si T-Online,Yahoo,Bild,Web.de,etj, po ashtu edhe TV stacionet e ndryshme si Pro7,Sat1,SBS,RTL,MTV,Viva etj.Strategjia kryesore e ngritjes se bigpointit është në zhvillimin e lojrave të ndryshme dhe me kualitet mjaft të madh. Që kur u krijua bigpoint ai shumë shpejt u ngrit lart:Me një portofol prej më shumë se 50 lojra online të cilat janë në më shumë se 25 gjuhë, më shumë se 1000 distribucione globale dhe më shumë se 200 shtete të cilat e lejojnë këto lojra online .

Lojrat e Bigpoint[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojrat online të cilat janë thuajse më të popullarizuarat në kohët e tashme janë . 1) Seafight 2) Farmerama 3) Darkorbit 4) Battle star galactica

Seafight[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seafight është një lojë pirati në det të hapur në shfletuesin e zhvilluar dhe publikuar nga lojrat e Bigpoint .Lojrat e Bigpoint përshkruajn Seafight si një lojë të lirë për të luajtur , por në fakt karakteristika të caktuara janë në dispozicion vetëm për pagesën. Loja sillet rreth luftës me anije në det të hapur si lojtar luftën kundër monsters në PvE dhe kundër njëri-tjetrit në beteja PvP në kërkim të thesarit dhe ari. Që nga tetori 2013, ka mbi 44 milionë përdorues të regjistruar të lojës, në dispozicion në 30 gjuhë të ndryshme.

Pjesa më e madhe e këtij pirat i bazuar PvP lojë zhvillohet në det të hapur. Në det, lojtarët do të angazhohen në luftime me NPCs dhe lojtarë të tjerë. Pasi lojtarë të formuar esnafe, ata do të jenë në gjendje për të sulmuar dhe / ose mbrojtur Ishujt veçanta të shpërndara në të gjithë lojën.

Bordi Drejtues[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
1)Khaled Helioui

Khaled Helioui është Drejtor Menaxhues i Bigpoint, një nga zhvilluesit kryesor në lojë online në botë dhe botues dhe ofruesi për më tepër përmbajtje për më shumë se 1.000 partnerë globalë të shpërndarjes. Z. Helioui ju bashkua Bigpoint në korrik të 2012 si Shef Zyrtar i Lojrave (CGO), që vënë atë në krye të të gjithë departamentit të lojës për të mbikëqyrur zhvillimin e lojrave të reja, menaxhimin e ciklit të jetës të lojrave të gjalla, dhe botimin e titujve të jashtme. Ndërsa në pozitën e CGO ai paraqiti disa lojëra të reja dhe shumë të suksesshme dhe menaxhohet partneriteteve të rëndësishme për Bigpoint. Khaled Helioui ka mbuluar hapësirën e teknologjisë në AT Associates Inc, një firmë ndërkombëtare e kapitalit privat, ku ai kishte monitoruar trendet dhe investuar në teknologji nga viti 2009 deri në maj 2012. Ai kryesisht mirrej me burim dhe ekzekutim ne investimet e AT-së në Bigpoint dhe ishte i përfshirë me kompanitë e portofolit shtesë internetit të tilla si Fotolia, eDreams ose eCircle.30-vjeçari francez-tunizian u bashkua me ndihmë teknike nga UBS AG, ku ai e këshilloi kompanitë e teknologjisë në të gjithë Evropën për rritjen e kapitalit, bashkimit dhe blerjeve.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1 ) https://web.archive.org/web/20140709073346/http://www.crunchbase.com/person/heiko-hubertz 2 ) http://www.linkedin.com/in/heikohubertz 3) https://web.archive.org/web/20140626044138/http://bigpoint.net/company/management-board/ 4) https://en.wikipedia.org/wiki/Seafight