Jump to content

Biladi, Biladi, Biladi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Biladi, laki hubbi wa fu'adi ("Atdheu im, ti ke dashurinë dhe zemrën time"; arabisht: بلادي لك حبي و فؤادي Bilādī, Laki ḥubbī wa-fu'ādī) është himni kombëtar i Egjiptit. Melodia është kompozuar nga Sayed Darwish (1892-1923) dhe është miratuar në vitin 1979. Ky himn e zëvendësoi Walla Zaman Ya Selahy.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • el-Ansary, Nasser (2001). "Le hi kombëtare" [himni kombëtar]. L'Encyclopédie des souverains d'Égypte des pharaons à nos jours [E Enciklopedia e sunduesit të Egjiptit nga Pharaohs deri në ditët e sotme] (në frëngjisht). Alleur: Éditions du Perron. pp. 148-152. ISBN 978-2-87114-173-0. OCLC 48965345.