Birmingham (Alabama)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Birmingëm
Birmingham
Qytet
noform
Pamje të ndryshme nga Birmingëm
Flamuri_figura
Flamuri i Birmingëmit
Vendndodhja
Birmingëm is located in SHBA
Birmingëm
Birmingëm
Vendodhja e Birmingëmit në SHBA

Birmingëm is located in Alabama
Birmingëm
Birmingëm
Vendodhja e Birmingëmit në Alabama

Koordinatat: 33°39′12″V 86°48′32″P / 33.65333°V 86.80889°P / 33.65333; -86.80889

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Alabama
Qarku Jefferson, Shelby
Kryetari i Bashkisë Randall Woodfin
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 393 km2
Lartësia 196 m (m.n.d.)
Popullsia (2010) 212.237 banorë
Dendësia 546,66 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 19 dhjetor 1871
Zona Kohore UTC-6
Verore UTC-5
Prefiksi 205
Aeroporti Birmingham-Shuttlesworth International Airport (SAT)
Koordinatat 33° 39′ 12″ Veri

86° 48′ 32″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.birminghamal.gov

Birmingham (shqip Birmingëm) është qyteti më i madh në shtetin AlabamaShteteve të Bashkuara të Amerikës. Qyteti është qendra e qarkut Jefferson. Popullsia e qytetit ishte 212.237 banorë sipas regjistrimit të vitit 2010.

Birmingham u themelua në vitin 1871, gjatë periudhës së Rindërtimit pas Luftës Civile , përmes bashkimit të tre qytezave ferma ekzistuese, sidomos, Elyton. Ai u zgjerua që nga ajo kohë, duke aneksuar shumë nga fqinjët e tij më të vegjël, në një qendër industriale dhe transporti hekurudhor dhe me një fokus në miniera, industrinë e hekurit dhe çelikut dhe hekurudhat. Qyteti e ka marë emrin nga qyteti i madh industrial Birmingham i Mbretërisë së Bashkuar. Shumë, në mos shumica, e kolonëve origjinale që themeluan Birmingham ishin me prejardhje angleze.