Bistro

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Në Bistro, Jean Béraud

Një bistro ose bistrot është, në mishërimin e saj origjinal parizian, një restorant i vogël, që shërben ushqime të thjeshta me çmime mesatare në një mjedis modest.

Stili[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në një studim të vitit 2007 për kuzhinat kombëtare, një bistro karakterizohet zakonisht si:

 një restorant lagjeje ku dikush mund të provojë kuzhinën franceze të shtëpisë, zakonisht pjata robuste dhe të vendit të tilla si cassoulet .... Bistrotë nuk janë tempuj të haute cuisine, por vende për ushqim të përballueshëm dhe të thjeshtë fshati. Një gazetë e Parisit në 1892 iu referua pjatave të servirura në një bistro, duke përfshirë kërmijtë, viçin me salcë ravigote, navarinin me mish qengji, hachis Parmentier, vezë, salcice dhe pulë të pjekur të nxehtë. [1]

  1. ^ Anfossi, Marc. "Un bistro – fin de siècle", Le Petit Moniteur universel, 29 June 1892, p. 2, column 5