Bithbardhi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bithbardh
Ακόντιον
Fshat
Vendndodhja
Bithbardh is located in Greqia
Bithbardh
Bithbardh
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Greqia Qendror
Qarku Beoti
Komuna Livadhi
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 120 m (m.n.d.)
Koordinatat 38° 30′ 23″ Veri

22° 52′ 56″ Lindje

Popullsia 127 banorë (2011)

Bithbardh[1] (greqisht: Ακόντιον/Akóntion) është fshat në qarkun i Beotisë, Greqi. Përpara vitit 1927, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Βισβάρδιον/Visvárdion.[2]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bellusci, Antonio (1994). Ricerche e studi tra gli arberori dell'ellade. Centro ricerche socio-culturali G. Castriota. fq. 34.
  2. ^ Πανδέκτης: Visvárdion - Akóntion