Bob Dole

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Robert Joseph "Bob" Dole (i lindur më 22 korrik 1923 në Russell, Russell County, Kansas - 5 dhjetor 2021) është një politikan amerikan, senator dhe ish kandidat presidencial (1996) i Partisë Republikane.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1941, para se të hartohet në shërbim ushtarak, Dole filloi të studiojë mjekësi në Universitetin e Kansas (KU). Ai shërbeu në Luftën e Dytë Botërore si një toger i dytë në 10 Divizioni mal dhe ishte në Apennines veriore pranë Bolonjës në luftime në 14 prill 1945 plagosur rëndë nga armë zjarri makinës gjermane. Pas një qëndrimi 39-mujore në spital, ai mund të vazhdojë studimet e tij. Dole, megjithatë, humbi një veshkë dhe krahu i tij të drejtë ishte i paralizuar përgjithmonë. Tani ai studioi ligjin në Universitetin e Arizonës dhe Universitetit të Kansas. Në vitin 1950 u zgjodh Dole për dy vjet në Dhomën e Përfaqësuesve nga Kansas. Pas studimeve punën e tij të parë ishte ai i Prokurorit të Qarkut (County Prokurorit të) në shtëpi rrethit County tij Russell, i cili është gjithashtu një zyrë zgjedhore në Shtetet e Bashkuara. Ai u martua në vitin 1948 Phyllis Holden, me të cilin ai ka një vajzë me emrin Robin, u vendos në vitin 1972, por divorcuar saj. Politikë

Në vitin 1961, Dole u zgjodh për Partinë Republikane në Dhomën e Përfaqësuesve. Që nga viti 1968 ai ishte anëtar i Senatit Amerikan në Kansas. Në vitin 1976 ai ishte kandidati republikan nënpresidente, por ka humbur së bashku me Gerald Ford kundër demokrat Jimmy Carter dhe Walter Mondale. 1980 dhe 1988 kandidatë presidencialë vet tashmë të dështuar në zgjedhjet paraprake. Nga 1981-1985 ai ishte kryetar i Komisionit për Financa dhe 1985-1987 Kryetarit të Komitetit të Posaçëm për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë. Në vitet 1985-1987 dhe 1995-1996 ai ishte edhe udhëheqës i shumicës në Senat. Në vitin 1987 ai mobilizoi së bashku me senatorin Jesse Helms, mbështetja amerikane për RENAMO ushtrisë çlirimtare në Mozambik. Në vitin 1996, ai ishte kandidati republikan për president, për të cilën ai dha në fillim të qershor 1996 edhe Senati e tij vend, por nuk arriti përsëri në zgjedhje, këtë herë kundër Bill Klinton. Bob Dole në një rast për të shënuar 60- Vjetorin e përfundimit të Luftës së Dytë Botërore Sot

Robert Dole është sot - duke punuar në Uashington si një avokat - me më shumë se 80 vjet. Në vitin 1999 ai u dërgua nga Sekretari amerikan i atëhershëm i Shtetit Madeleine Albright në negociatat e Rambujesë, por intervenimi i NATO-s nuk mund të parandalojë në konfliktin e Kosovës. Ai ka që nga viti rimartuar, gruan e tij të dytë, Elizabeth Dole, i cili ishte ministër i Punës dhe Transportit i Shteteve të Bashkuara, si dhe senatori amerikan për Karolinën e Veriut.

Që nga viti 1999, në Kansas University në Lawrence, Kansas, J. Robert Dole Instituti për Politika Publike, konferenca për çështjet e politikës (presidenciale, politika ndërkombëtare, ...) për të kryer një arkiv dhe është e lidhur me letrat e politike Doles menaxhon dhe vlerëson karrierën (të ngjashme me të ashtuquajturat Bibliotekat presidenciale të ish-presidentit amerikan). Honours

Më 17 janar 1997, presidenti amerikan Bill Klinton paraqiti Medaljen e Lirisë Dole ("Medalja presidenciale e Lirisë"), nderi më i lartë civil në Shtetet e Bashkuara.

Së bashku me George McGovern Dole demokrat mori 2008 Ushqimit Çmimin Botëror. Tjetër

Ndër veçoritë e Bob Dole e dëgjuar atë, në fjalimet publike shpesh flasin për veten e tij në personin e tretë. Kjo i dha të rritet në përfaqësitë rregullisht caricatured në media. Dole është parodied në episodet e disa The Simpsons. Një fushatë zgjedhore, ai deklaroi: "Bob Dole duhet të kandidojë. Bob Dole është për Bob Dole. Preferojnë të dëgjuar Bob Dole flasim Bob Dole rreth Bob Dole. Bob Dole! "Në një tjetër episod që u erstausgestrahlt pak ditë para zgjedhjeve presidenciale të SHBA në vitin 1996, ai është rrëmbyer së bashku me pastaj-Presidentit Bill Clinton nga të huajt. Gjithashtu, Parodies Family Guy Dole, si ai vëren në një sekuencë, për të mbështetur fushatën e Peters pro-duhanit: "Bob Dole është në anën e tyre. Bob Dole pëlqen se si ata punojnë. Bob Dole. Bob Dole. Bob Dole ... Bob Dole ... "(fle në këmbë me radhë).

Në Sitcom Susan Bob Dole kishte një pamje mysafir. Parë shpesh në televizion, një incident gjatë fushatës zgjedhore presidenciale në vitin 1996, kur në një rast ishte një kangjella dhe thyen Dole ra nga platforma. Në serinë televizive Alf Dole merr në një episod të Alf dërgoi një proshutë.