Bojana Atanasovska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Bojana Atanasovska(maqedonisht: Бојана Ананасовска), është këngëtare dhe kompozitore.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo filloi karrierën e saj në vitin 2003 në shfaqjen televizive - "Kërko për një yll" në vendin e saj. Kënga parë e saj ishte "Živej Pra Prašanjeto" ("Jetoni me pyetjen"). Po atë vit ajo mori pjesë në konkursin muzikor në Shtip të quajtur Makfest me këngën "Nemam Odbrana" ("Unë nuk kam mbrojtje") dhe fitoi vendin e parë.

Atë vit ajo fitoi edhe dy gara të tjera muzikore, konkursin "Fantana Di Malme" me këngën "Ќe Poludam" (Do te qmendem) në gjuhën arumune dhe konkursin "Marko Polo" në Kroaci. Bojana ka krijuar albumin e parë të quajtur "Celosno Ti Pripagjam".

Në vitin 2006 ajo mori pjesë në përzgjedhjen e Festivalit të Këngës në Eurovizion me tri këngë, gjë që shkaktoi shumë vëzhgues të spekulojnë se gara është e fiksuar. Në finalen kombëtare Elena Risteska fitoi me këngën Ninanajna. Ajo gjithashtu kishte disa duete, duke përfshirë bashkëpunimet me Gjoko Taneski dhe me grupin malazez "Moja Mala". Aktualisht është në Universitetin Amerikan në Shkup.

Këngët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • "Živej So Prašanjeto"
 • "Oko Moe"
 • "Ќe Poludam"
 • "Otplakano Najmilo Moe"
 • "Nemam Odbrana"
 • "Da Mi Padneš I Na Kolena"
 • "Stara Dobra, Bosa Nova"
 • "Moja Mala"
 • "Zaljubena Do Kraj"
 • "Zborovi"

Albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. Целосно Ти Припаѓам (Të përkas krejtësisht)( (2005)
 2. Во Дилема (Nē Dilem) (2008)