Bojati

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bojat
Άνοιξη
Qytezë
Vendndodhja
Bojat is located in Greqia
Bojat
Bojat
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Atikë
Qarku Atika Lindor
Komuna Xhamali
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Koordinatat 38° 7′ 55″ Veri

23° 51′ 41″ Lindje

Popullsia 5.397 banorë (2011)

Bojat[1] (greqisht: Άνοιξη/Anoixi) është qytezë në qarkun i Atikës, Greqi. Përpara vitit 1954, qyteza është njohur me emrin e vjetër në formën greke Παλαιόν Μπογιάτιον/Palaion Boyiátion.[2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bellusci, Antonio (1994). Ricerche e studi tra gli arberori dell'ellade. Centro ricerche socio-culturali G. Castriota. fq. 33.
  2. ^ Πανδέκτης: Palaion Boyiátion - Anoixi