Jump to content

Borxhi qeveritar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Harta e borxhit publik me % të PIB-së në vitin 2012 sipas CIA-së[1]

Borxhi publik apo borxhi qeveritar i referohet detyrimeve që ka një qeveri për të paguar një shumë të caktuar në një të ardhme të caktuar ndaj mbajtësve të obligacioneve të lëshuara nga qeveria apo institucione të tjera të lidhura me të.

Borxhi publik është i ndryshëm nga borxhi privat; ky i fundit konsiston në detyrimet e individëve, të firmave të biznesit apo organizatave jo-qeveritare.[2]

Borxhi dhe krizat ekonomike

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime dhe shënime

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  1. ^ Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.The World Factbook - Country comparison : Public Debt Arkivuar 13 qershor 2007 tek Wayback Machine, CIA.
  2. ^ "Public debt" (2011), Encyclopædia Britannica. 

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]