Botamunji

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Botamunj
Πολυπόταμος
Fshat
Vendndodhja
Botamunj is located in Greqia
Botamunj
Botamunj
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Greqia Qendror
Qarku Eube
Komuna Karistë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 287 m (m.n.d.)
Koordinatat 38° 12′ 50″ Veri

24° 14′ 7″ Lindje

Popullsia 58 banorë (2011)

Botamunj[1] (greqisht: Πολυπόταμος/Polipótamos) është fshat në qarkun i Eubesë, Greqi. Përpara vitit 1933, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Ποταμούνια/Potamoúnia.[2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bellusci, Antonio (1994). Ricerche e studi tra gli arberori dell'ellade. Centro ricerche socio-culturali G. Castriota. fq. 38, 272.
  2. ^ Πανδέκτης: Potamoúnia - Polipótamos