Braci (Brac)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Brac
Τανάγρα
Fshat
Vendndodhja
Brac is located in Greqia
Brac
Brac
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Greqia Qendror
Qarku Beoti
Komuna Brac
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 252 m (m.n.d.)
Koordinatat 38° 19′ 39″ Veri

23° 32′ 12″ Lindje

Popullsia 702 banorë (2011)

Brac[1] (greqisht: Τανάγρα/Tanágra) është fshat në qarkun i Beotisë, Greqi. Përpara vitit 1915, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Βράτσι/Vrátsi.[2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bellusci, Antonio (1994). Ricerche e studi tra gli arberori dell'ellade. Centro ricerche socio-culturali G. Castriota. fq. 36.
  2. ^ Πανδέκτης: Vrátsi - Tanágra