Brazzaville

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Brazzaville
Vendndodhja
Qendra e qytetit
Statistika
Popullsia
-dendësia
1,018,541 banorë
10,185.4/km2 (26,380.1/sq mi) banorë/km²
Sipërfaqja 100 km2 (38.6 sq mi) km²
Administrata
Shteti Republika e Kongos
Qarku Brazzaville
Adresa e kuvendit
Kodi postal
Prefiksi telefonik
Faqe zyrtare
Politika
Kryetar Hugues Ngouélondélé
Partia udhëheqëse

Brazzaville është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Republikës së Kongos dhe është e vendosur në lumin Kongo. Sipas regjistrimit të vitit 2001, ajo ka një popullsi prej 1.018.541 banor në qytet, dhe rreth 1.5 milionë në total. Qyteti i populluar i Kinshasë (më shumë se 10 milionë banorë në 2009) , [2] kryeqyteti i Republikës Demokratike të Kongos, qëndron vetëm mbi lumin Kongo nga Brazzaville. Së bashku me Kinshas, e njohur edhe si Kinshasë-Brazzaville ka bërë gati 12.000.000 banorë. Mbi një e treta e popullsisë së Republikës së Kongos jeton në kryeqytet, dhe ajo është shtëpia për 40% e punë jo-bujqësore. Ajo është gjithashtu një qëndër financiar dhe administrative.

Pak histori[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kinshasa seen from Brazzaville. The two capitals are separated by the Congo River.
Taxis në Brazzaville

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko edhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Binjakëzimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhjet e jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]