Jump to content

Bresa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bresa
-
Bresa
Seleksionimi shkencor
Lloji: Bimë
Dega: Magnoliophyta
Klasa: Magnoliopsida
Fisi: Asterales
Familja: Asteraceae
Grupi: Cichorium
Cichorium intybus

Bresa (lat. Cichorium intybus L.) e njohur edhe si : kore, rëkore, prakalidhe, radhiqe është anëtare në familjen Asteraceae. Kjo bimë është shumë vjeçare dhe rritet në një lartësi prej 150 cm mbi tokë. Karakteristikë e kësaj bime është që vetëm gjatë rrezatimit të diellit ajo i hap lulet.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bresa në projektin Commons të Wikipedias (C. intybus)
Bresa në projektin Commons të Wikipedias (C. intybus var. foliosum)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Asteraceae – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale