Bridgewater Township, New Jersey

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bridgewater Township, New Jersey
Anglisht : Township of Bridgewater
qytet
Vendndodhja
Bridgewater Township, New Jersey is located in SHBA
Bridgewater Township, New Jersey
Bridgewater Township, New Jersey
40°35′35″V 74°36′17″P / 40.593138°V 74.604731°P / 40.593138; -74.604731Koordinatat: 40°35′35″V 74°36′17″P / 40.593138°V 74.604731°P / 40.593138; -74.604731
Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal New Jersey
Qarku Somerset
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 84.2 km2
 •  tokësore 82.974 km2
 •  ujore 1.226 km2
Popullsia 44464 banorë (2010)
Dendësia 535.9 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi April 4, 1749
Zona Kohore Eastern (EST)-5
Verore Eastern (EDT)-4
Kodi Postal 08807 Look Up a ZIP Code for Bridgewater, NJ, United States Postal Service. Accessed February 15, 2012.Zip Codes, State of New Jersey. Accessed October 7, 2013.

08836 - Martinsville 08805 - Bound Brook

Prefiksi 732 and 908Area Code Lookup - NPA NXX for Bridgewater, NJ, Area-Codes.com. Accessed October 7, 2013.
Faqja Zyrtare www.bridgewaternj.gov

Bridgewater Township, New Jersey (Township of Bridgewater) është një qytet në qarkun Somersetshtetit federal New Jersey, SHBA. Në Bridgewater Township, New Jersey jetojnë 44464 banorë (2010)[1], dhe dendësia e popullisë është 535.9 banor/km2 (1387.9 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 84.2 km2 (32.51 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej (138 ft).[2] ·[3]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Bridgewater Township, New Jersey – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale