Brigada e Gjashtë Sulmuese e Kosovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Brigada e Gjashtë Sulmuese e Kosovës është formuar më 16 dhjetor të vitit 1944 në MitrovicëKosovës nga ana e Aradhës Partizane të Ibrit si dhe të grupeve të partizanve të rinjë. Në ditën e formimit kishte rreth 1.000 luftëtarë.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]