Buga

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bugë
Ασπροχώρι
Fshat
Vendndodhja
Bugë is located in Greqia
Bugë
Bugë
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Atikë
Qarku Atika Lindor
Komuna Oropu
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 252 m (m.n.d.)
Koordinatat 38° 16′ 32″ Veri

23° 45′ 4″ Lindje

Popullsia 151 banorë (2011)

Bugë[1] (greqisht: Ασπροχώρι/Asprokhóri) është fshat në qarkun i Atikës, Greqi. Përpara vitit 1927, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Μπούγα/Boúga.[2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bellusci, Antonio (1994). Ricerche e studi tra gli arberori dell'ellade. Centro ricerche socio-culturali G. Castriota. fq. 33.
  2. ^ Πανδέκτης: Boúga - Asprokhóri