Bukura

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bukurë
Κρίνος
Fshat
Vendndodhja
Bukurë is located in Greqia
Bukurë
Bukurë
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Greqia Perëndimor
Qarku Ahai
Komuna Movër
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 315 m (m.n.d.)
Koordinatat 38° 3′ 60″ Veri

21° 29′ 56″ Lindje

Popullsia 303 banorë (2011)

Bukurë[1] (greqisht: Κρίνος/Krínos) është fshat në qarkun i Ahaisë, Greqi. Përpara vitit 1955, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Μπούκουρα/Boukoúra.[2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bellusci, Antonio (1994). Ricerche e studi tra gli arberori dell'ellade. Centro ricerche socio-culturali G. Castriota. fq. 31.
  2. ^ Πανδέκτης: Boukoúra - Krínos