Burak Hakkı

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Burak Hakkı ([buːˈɾak hakˈkɯ]; lindi më 23 maj 1972) është një aktor dhe model turk. Hakki është më i njohur për rolet e tij si Hüseyin Kenan në Dudaktan Kalbe bazuar në romanin klasik nga Reşat Nuri Güntekin dhe si Kayqubad II Sulltan Seljuq të Rumit në Diriliş: Ertuğrul. Babai i tij është një turk që lindi dhe jetoi në Komotini, Greqi. Ai fitoi Modelin më të mirë të Turqisë në 1994. Ai ishte një basketbollist në Nasaş Basketboll Club. [1] Hakki portretizoi gjithashtu Kamranin në Yeniden Çalıkuşu, bazuar në romanin klasik Çalıkuşu nga Reşat Nuri Güntekin. Ai interpretoi në lojën greke dhe turke Kiklos në Athinë.