Burhanedin Xhemaili

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Burhanedin Xhemaili.jpg

Burhanedin Xhemaili (lindi më 28.02.1962 në fsh. Rramanli) është një shkrimtar, poet. Shkollën e mesme e kreu në Kumanovë, ndërsa Fakultetin Filologjik Dega “Gjuhë dhe Letërsi Shqipe” në Shkup. Ka punuar profesor i Gjuhës dhe Letërsisë Shqipe në Shkollën e Mesme Ekonomike në Kumanovë. Ka kryer detyrën e Kryeredaktorit të Revistës për Letërsi‚ Shkencë dhe Kulturë Doruntina. Tani është Kryetar i Klubit të Shkrimtarëve “Jehona e Karadakut” në Kumanovë‚ dhe anëtar i Lidhjes së Shkrimtarëve Shqiptar në Maqedoni.

Botimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. DRITA E VONUAR’’ poezi 1993
 2. “FRIKË NGA LIRIA” tregime 1994
 3. “PORTRETE TË DJEGURA” dramë 1999
 4. “TINGUJT E JETËS” tregime 2001
 5. “KAMBANAT E LIRISË” poezi 2003
 6. “MAGJIA MODERNE’’ tregime dhe novela 2005
 7. “RRUGA E NDJENJAVE” roman 2006
 8. "NË FUND TË TUNELIT" tregime 2011
 9. "ËNDRRA E ZGJUAR BRENDA SYVE" poezi 2013
 10. "NGA ËNDRRA NË ËNDËRR"/DIN VIS IN VIS- poezi në rumanisht, 2013
 11. "PORTRETE TË DJEGURA" dramë, 2015
 12. "NË KËRKIM" tregime, 2017

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]