Butrint Avdiu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Butrint Avdiu është një basketbollist kosovar.

Jetëshkrim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Butrint Avdiu lindi më 9 gusht të vitit 1993, dhe filloi që nga mosha e hershme të tregonte pasion për sportet e në veçanti për basketbollin, më vonë ai u bë një basketbollist në akademinë e të rinjëve të Trepçës ku rekordi i tij për një ndeshje në skuadren e të rinjëve ishte 58 pikë, kjo bënte qe ai të dallohej nga të tjerët si dhe më pas u ftua në ekipën e parë seniore në superligë nga trajneri i mirënjohur kroat në basketbollin kosovarë, Aleksander Sarkanje, debutoi kundër skuadres së Sigal Prishtinës ende pa i mbushur 16 vjeç, si një talent ka prespektivë të madhe në basketbollin kosovarë u zgjodh si lojtari më i mirë i kategorive të reja disa herë radhazi kishte disa oferta për të nga klube të huaja por vendosi qe të rrinte në ekipin e tij të zemrës në Mitrovicë, pasi kaloi të gjitha sfidat në ekipet zinxhire të akademisë së të rinjëve të Trepçës u bë lojtarë cilësor duke mbrojtur ngjyrat e ekipit të Trepçës në superligë, skuadër që bëjn pjesë në elitën e basketbollit kosovarë.

  • Është i etiketuar si një snjaperist i mirë për treshe si dhe një fundor me një driblim fantastik.
  • Është i gjatë rreth 1.89 cm.
  • Suadrat në të cilat luajti janë: Trepça (2009-2010), Mitrovica (2010-2011), Vushtrria (2011-2012), të gjitha këto skuadra që bëjn pjesë në eliten e basketbollit kosovarë.
  • Aktualisht nuk është duke luajtur në asnjë ekip, por është duke studiuar në Universitetin Prishtinës, Fakulltetin e Mjeksisë.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]