C'fare i intereson dr. buell?

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Ç'farë i intereson dr. Buell? është një nga romanet e shumtë të shkrimtares amerikane Margaret Scherf, e cila njihet mjaft mirë për tematikat e saj me mistere e vrasjesh, i botuar në vitin 1949.

Të përgjithshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"Ç'farë i intereson dr. Buell?" është një roman kriminalistik me titull origjinal në gjuhën angleze:"Gilbert's last toothache" dhe përkthyer në gjuhën gjermane nga Anneliese von Eschstruth në vitin 1960. Ky është një version i shkurtuar në 185 fq, ndërsa ai origjinali në 270 fq. Pëveçse kësaj, titulli origjinal dmth. në gjuhën angleze është transformuar nga "Gilbert's last toothache" në " for the love of murder" .Ngjarjet zhvillohen në qytetin amerikan Farrington.Tematika kryesore e librit është ambicia e tepërt, e cila degradon deri në vrasje.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Romani fillon me vdekjen e Albert Sniveley, një prifti në qytetin e Farrigton, USA, i cili ishte kolegu njëkohesisht dhe shoku i dhomës i personazhit kryesor dr. Martin Buell.Një vdekje krejt natyrale.Alberti ishte një njeri qe i pelqente shumë të shkruante në ditar ngjarjet e përditshme dhe t'i shkruante letra gruas së tij.Si për çudi, pas vdekjes se tij nuk gjenden as letrat as ditari. Sikur të mos mjaftonte kjo shumë pak orë pas vdekjes së tij vdes edhe bashkëshortja e tij në një aksident automobilistik ,në të cilin ishin të pranishëm i biri i tyre dhe dr.Buell,por qe fatmirësisht arrijnë të shpëtojnë.Fëmija, në një moshë shume te vogel i lihet në përkujdesje priftit derisa të gjendej ndonjë i afërm i tyre ose të dërgohej në jetimore.Prifti, Martini nuk i besonte alibise se te dyja keto vdekje ishin natyrale.Kështu, bashkë me sherifin e qytetit,Clyde Hunnicut vihen në kërkim të së vërtetës.Për të fillojnë të interesohen akoma më shumë kur zbulohet se femija mund te ishte trashëgimtar i një pasurie të madhe, madje edhe vetë prifti, cili nuk dinte sesi të kujdesej për një fëmijë.Sikur të mos mjaftonin këto dy vdekje, Lester Weavel vritet në shtëpinë e priftit.Të gjitha vdekjet çuditërisht rrotulloheshin rreth priftit: Alberti vdes në krahët e tij,Imogen Sniveley, bashkëshortja e Albertit aksidentohet para syve të tij dhe Lester Weavel gjendet i vdekur në shtëpinë e tij; dhe gjatë leximit mund të dyshosh për të fare lehtë. Por, nëpërmjet këmbënguljes së tij dhe ndihmën e sherifit, Martini arrin të zbulojë të vërtetën.Ai arrin të zbuloi të gjithë rrjedhen e ngjarjeve dhe vrasësin e tre personave.Personi në fjalë është kushëriri i Imogen Sniveley, i cili kishte trësheguar të tërë pasurinë e babait të saj dhe supozohet se jetonte larg tyre, por që në fakt kishte ardhur në këtë qytet para pak kohësh për të përmbushur një qëllim: të shfarosë familjen Sniveley.Por, fatkeqësisht rrugës has pengesën "Lester" të cilin gjithashtu e vret,për faktin se ai ishte i interesuar në adaptimin e bebes që do të thotë: Lester do të merrte në dorë paratë e fëmijës. Në një farë mënyre e arrin qellimin e tij duke vrare ciftin, por dështon në vrasjen e bebes.Në faqet e fundit të librit përpiqet të vrasë edhe dr.Martinin, pasi ai kishte zbuluar gjithcka, dhe që si gjithmonë dëshmitarët duhen eleminuar.Ky i resultoi gjithashtu një hap i gabuar, pasi u arrestua dhe iu desh të tregonte gjithcka kishte ndodhur.

Personazhet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personazhet kryesorë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dr.Martin Buell- prift i kishës në qytetin Farrigton, në moshën 53 vjecare.Dallohet për shkathtësi në të menduar, për këmbënguljen e tij për t'i cuar gjërat deri në fund dhe për një sens humori tepër të hidhur.Figura e tij mund të lidhet edhe me atë të një kureshtari dhe njeriu që kërkon të përfitojë nga situata.Mund të krahasohet mjaft mirë me figurën e një detektivi.

Clyde Hunnicut-sherif i qytetit dhe tepër i zoti në punën e tij

Lionel Cherry-njeri me prirje kriminale dhe merrej me blerje kafshësh

Personazhe të tjerë:

Imogen Sniveley-bashkëshortja e Albert Snively, trashëgimtarja e një pasurie të madhe

Mrs Beekman- shërbetorja e dr. Buell

Henry Beaver- komshi i dr. Buell, një burrë i moshuar dhe tepër kureshtar

Dr.Norman Cole-mjek

Kattie dhe Susan Kettlehorn-komshinj të dr.Buell

Lester Weavel-njeri arrogant dhe interesaxhi

Përkthimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Romani është botuar në

  • gjuhën frënge "La Mort aux dents", 1954
  • gjuhën gjermane"Was geht das Sie an dr. Buell"?,1960

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]