Campo de' Fiori

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Monumenti i filozofit Giordano Bruno në qendër të sheshit.

Campo de' Fiori (Italisht:kampo de ˈfjoːri], fjalë për fjalë "fusha e luleve") është një shesh drejtkëndor në jug të Piazza Navona në Romë, Itali, në kufirin midis rione Parione dhe rione Regola. Ishtë diagonalisht në juglindje të Palazzo della Cancelleria dhe një bllok në verilindje të Palazzo Farnese. Campo de 'Fiori, përkthyer fjalë për fjalë nga italishtja, do të thotë "fushë me lule". Emri daton në Mesjetë kur zona ishte një livadh.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Romën e Lashtë, zona ishte hapësirë ​​e papërdorur midis Teatrit të Pompeut dhe Tiberit të prirur nga përmbytjet. Megjithëse Orsini u vendosën në krahun jugor të hapësirës në shekullin e 13-të, deri në shekullin e 15-të, sheshi mbeti i pazhvilluar. Kisha e parë në afërsi të menjëhershme u ndërtua gjatë papnatit të Boniface IX (1389-1404), Santa Brigida a Campo de 'Fiori; me ndërtimin e rionit, kisha tani është përballur me atë pjesë të sheshit të dikurshëm që tani është Piazza Farnese. Në 1456, nën Papa Callixtus III, Ludovico Kardinal Trevisani shtroi zonën si pjesë e një projekti të madh për të përmirësuar rione Parione. Kjo rinovim ishte si rezultat dhe shkak i disa ndërtesave të rëndësishme që u ndërtuan në rrethinë; në veçanti, pallati Orsini në Campo de 'Fiori u rindërtua. Rilindja Palazzo della Cancelleria mund të shihet në gdhendjen e Vasit, duke u ngritur me madhështi përtej cepit të djathtë të sheshit.

Tregu ditor me statujën e Giordano Bruno në sfond.

Campo de 'Fiori nuk është zyrtarizuar kurrë në mënyrë arkitektonike. Sheshi ka mbetur gjithmonë një fokus për kulturën tregtare dhe të rrugës: rrugët përreth janë emëruar për tregti - Via dei Balestrari (prodhuesit e harkëve), Via dei Baullari (prodhuesit e arkave), Via dei Cappellari (krijuesit e kapelave), Via dei Chiavari (prodhuesit e çelësave) dhe Via dei Giubbonari (rrobaqepës). Me rrugët e reja të hyrjes të instaluara nga Sixtus IV - Via Florea dhe Via Pellegrino - sheshi u bë pjesë e Via papale ("rruga e Papës"), rruga që lidh Bazilikën e Shën Gjon Lateran dhe Vatikanin dhe përshkuar nga Papa pas tij zgjedhje gjatë të ashtuquajturës "Cavalcata del zotërim", kur ai arriti në Lateran nga Vatikani për të marrë në zotërim qytetin. Ky zhvillim urban solli pasuri në zonë: Një treg i lulëzuar i kuajve u zhvillua dy herë në javë (e hënë dhe e shtunë) dhe shumë bujtina, hotele dhe dyqane u vendosën në Campo de 'Fiori. Më e famshmja prej tyre, Taverna della Vacca ("Inn's lope") qëndron ende në cepin jugperëndimor të sheshit, në fillim të Via de 'Cappellari. Ajo i përkiste Vannozza dei Cattanei, dashnorja më e famshme e Alexander VI Borgia, vula familjare e të cilit është akoma e ekspozuar në fasadën e shtëpisë.

Ekzekutimet mbaheshin publikisht në Campo de 'Fiori. Këtu, më 17 shkurt 1600, filozofi Giordano Bruno u dogj i gjallë për herezi dhe të gjitha veprat e tij u vendosën në Indeksin e Librave të Ndaluar nga Zyra e Shenjtë. Në 1889, Ettore Ferrari i kushtoi një monument atij në vendin e saktë të vdekjes së tij: Ai qëndron sfidues përballë Vatikanit dhe u konsiderua në ditët e para të një Italie të ribashkuar si martir i lirisë së mendimit. Mbishkrimi në bazë lexon: A BRUNO - IL SECOLO DA LUI DIVINATO - QUI DOVE IL ROGO ASS ("Për Bruno - shekulli i parashikuar prej tij - këtu ku u dogj zjarri"). Trupi i teologut dhe shkencëtarit Marco Antonio de Dominis u dogj gjithashtu në këtë shesh në 1624.

Përveç njerëzve, Zyra e Shenjtë dogji Talmudin në Campo de 'Fiori; djegia e librit u bë më 9 shtator 1553, ditën e parë të festës së vitit të ri hebre, Rosh Hashanah. Një pllakë përkujtuese e këtij incidenti ishte ngjitur në rrugën e tregut në Campo de 'Fiori në 2011 (ideja e përkujtimit të kësaj ngjarjeje ishte frymëzuar nga monumenti i Giordano Bruno). Pllaka citon një përshkrim Talmudik të martirizimit të Rabbit Hananiah ben Teradion, i cili u dogj i gjallë i mbështjellë me një rrotull Torah; citon gjithashtu "Sha'ali Serufah ba-Esh", një poezi vajtimi nga Meir nga Rothenburg e shkruar pasi pa ngarkesa vagonash të dorëshkrimeve Talmudike të djegura në Paris në 1242.

Prishja e një blloku banesash në 1858 zgjeroi Campo de 'Fiori dhe që nga viti 1869, atje është mbajtur një treg i përditshëm perimesh dhe peshqish që ishte mbajtur më parë në Piazza Navona. Burimi i lashtë i bagëtive i njohur si la Terrina ("lengu i supës") u vendos në 1889 dhe u zëvendësua me një kopje që tani përdoret për të mbajtur të freskëta lulet e prera. Mbishkrimi i saj: FA DEL BEN E LASSA DIRE ("Bëni mirë dhe i lini të flasin") i përshtatet natyrës thashetheme të tregut. Pasdite, lojërat lokale të futbollit u lënë vendin sazeve për kafenetë në natyrë.

Natën, Campo de 'Fiori është një vend takimi për turistët dhe të rinjtë që vijnë nga i gjithë qyteti. Në vitet pas vitit 2000, ai u bë një nga vendet më të rrezikshme të natës të qytetit për shkak të sulmeve dhe sulmeve nga turistë të dehur dhe mbështetës të futbollit.