Carlsbad, New Mexico

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Carlsbad, New Mexico
Anglisht : Carlsbad
qytet
noform
Eddy County Courthouse

Carlsbad Museum and Art Center, Carlsbad Library Carlsbad Municipal Building

Vendndodhja
Carlsbad, New Mexico is located in SHBA
Carlsbad, New Mexico
Carlsbad, New Mexico

Koordinatat: 32°24′43″V 104°14′11″P / 32.41194°V 104.23639°P / 32.41194; -104.23639

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal New Mexico New Mexico
Qarku Eddy County
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 73.6 km2
 •  tokësore 73.5 km2
 •  ujore 0.1 km2
Lartësia 1004 m (m.n.d.)
Popullsia 26138 banorë (2010)
Të dhëna të tjera
Themelimi 1888
Zona Kohore MST-7
Verore MDT-6
Kodi Postal 88220-88221
Prefiksi 575
Koordinatat 32° 24′ 43″ Veri

104° 14′ 11″ Perëndim

Faqja Zyrtare City of Carlsbad

Carlsbad, New Mexico (Carlsbad) është një qytet në qarkun Eddy Countyshtetit federal New Mexico New Mexico, SHBA. Në Carlsbad, New Mexico jetojnë 26138 banorë (2010). Qyteti ka një sipërfaqe prej 73.6 km2 (28.4 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 1004 m (3295 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Carlsbad, New Mexico – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale