Carpinus

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Carpinus
-
Carpinus foliage
Seleksionimi shkencor
Lloji: Bimë
Dega: Magnoliophyta
Klasa: Magnoliopsida
Fisi: Fagales
Familja: Betulaceae}
(Corylaceae)
Grupi: Carpinus
Antarët

Lista e anëtarëve

Carpinus është grup i vogë i familjes Betulaceae. Në Shqip njihet si krrabe grabuje.

Lista e anëtarëve[redakto | përpunoni burim]

  • Carpinus betulus - Shkoza e bardhë - në Evrop
  • Carpinus caroliniana
  • Carpinus cordata
  • Carpinus fargesii
  • Carpinus laxiflora
  • Carpinus japonica
  • Carpinus orientalis
  • Carpinus tschonoskii
  • Carpinus turczaninowii

Shiko dhe këtë[redakto | përpunoni burim]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]

 Commons: Betulaceae – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale


P biology blue.png Ky artikull në lidhje me biologjinë është i cunguar. Ndihmoni dhe ju në përmirsimin e tij.